Zpěvačka, bisexuálka, feministka, aktivistka. Takto se před několika lety během protestního pochodu žen popsala samotná Halsey. Během proslovu přečetla svou báseň o tom, jak těžké je patřit do LGBT komunity, pracovat v hudebním průmyslu a být ženou v mužském světě. Každý z nás má životní příběh, který stojí za slyšení. Tento je o jedné velmi talentované zpěvačce.
Pojď na Duhy!
Zaregistruj se na největší LGBT+ sociální síti v Česku!
Více informácí →
Hodně z nás zná zpěvačku hitu Without Me pod jménem Halsey. Její pravé jméno je však Ashley Nicolette Frangipane, pochází z New Jersey a má italské, maďarské a afro-americké předky. Jméno Halsey není jen anagramem jména Ashley, ale zároveň i název stanice metra v New Yorku.
Halseyino dětství
Halsey neměla lehké dětství. Její rodina na tom nebyla finančně nejlépe, ale její rodiče se jí a jejímu bratrovi snažili vždy dát toho co nejvíc. Už jako malou ji uchvátila hudba. Od dětství hraje na housle a čelo a od 14 let i na akustickou kytaru. Poté, co odmaturovala, se přihlásila na školu designu, ale kvůli finančním problémům musela ze školy odejít. Malování se však nikdy nepřestala věnovat a maluje dodnes.
To však nebylo to nejhorší. Její rodiče chtěli aby dostudovala, ale protože Halsey nechtěla jít na žádnou jinou školu, rodiče ji, tak říkajíc za trest, vyhodili z domu. Bez domova, Halsey dělala všechno, co bylo v jejích silách. Vzpomíná, jak si z posledních peněz koupila 6 RedBullů, aby neusnula, protože se bála, že pokud usne, může být sexuálně napadena nebo unesena. Později se nastěhovala ke své babičce, kde začala s psaním hudby.
Život a kariéra
Svou hudbu začala od roku 2012 uveřejňovat na YouTube a jiných sociálních sítích, jako je například Tumblr. Do povědomí veřejnosti se dostala nejprve díky písničce Ghost, která byla velkým hitem na internetové stránce SoundCloud.
Později, v roce 2014, podepsala smlouvu s nahrávací společností a vydala svou první EP s názvem Room 93. O rok později, v roce 2015, jí vyšlo album The Badlands, který se dostal na 2. místo v hudebních žebříčcích po celém světě. Následovaly spolupráce s Justinem Bieberem a s hudebním duem The Chainsmokers.
Největší průlom v její kariéře nastal vydáním alba Hopeless Fountain Kingdom, v roce 2017. Hlavním tématem celého alba je William Shakespeare a jeho dílo Romeo a Julia. Je to zároveň jedno z těch osobnějších alb. Halsey si pro něj vytvořila alter ego pod jménem Luna Aureum, která je, tak jako Halsey, bisexuálka. Jedním z dalších motivů alba je přijetí sebe sama, což můžeme slyšet například v písničkách Bad At Love a Strangers, ve kterých její alter ego Luna bojuje se svou láskou k Solis Angelus (Lauren Jaurequi).
Mnoho kritiků obviňovalo Halsey, že svou bisexualitu ve skutečnosti jen předstírá, aby prodala více alb. Její odpověď na to byl tweet, ve kterém uvedla: „Takže, pokud randím s chlapem jsem hetero, ale pokud randím se ženou jsem lesba. Jediný způsob, jak být skutečný bisexuál, je randit se dvěma lidmi najednou.“
Tweet se stal do pár hodin virálním, byl přesdílen několik tisíckrát a hashtag #truebisexual se začal používat stále častěji. Sama Halsey se ke stereotypům o bisexuálech vyjádřila: „Bisexualita je tabu: ,Neříkej to své mámě‘, ,To bychom neměli dělat“ nebo „Mám pocit, že dělám něco špatného, ale přitom se mi to zdá tak správně‘. Jsem mladá bisexuální žena a velkou část svého života jsem strávila přijímáním sebe samé–zkoumáním toho, koho miluji a jak se cítím, není to fáze; nejde o zmatek, který se změní, nebo by se s ním mohlo manipulovat.“
Rok 2018 začala spoluprácemi s raperem G-Eazy a skupinou 30 Seconds to Mars. V létě vyšla ve spolupráci s Bennym Blancem a zpěvákem Khalidem písnička Eastside, která nese poselství nalezení sebe sama. Halsey propůjčila v animovaném seriálu svůj hlas hrdince Wonder Woman, a také si stihla zahrát ve filmu A Star Is Born (Zrodila se hvězda, 2018). Na podzim vyšel její největší hit Without me.
V roce 2018 vystoupila jako jedna z řečníků na protestním pochodu žen – Woman’s March, kde přednesla srdceryvnou báseň o tom, jak byla zneužita, a jak stála u své kamarádky, která měla bohužel stejný osud.
Rok 2019 byl pro Halsey opět plodný na hudební spolupráce. Hned v únoru nám nabídla písničku 11 minutes ve spolupráci se zpěvákem Yungbludem a bubeníkem Trevisem Bakerem. Následovaly spolupráce s K-pop skupinou BTS a s Lil Dickym na písni Earth, výtěžek ze které byl věnován organizacím zaměřeným na vzdělávání veřejnosti o klimatických změnách a záchranu Země.
V lednu roku 2020 jí vyšlo další album – The Manic. Obsahuje hity Graveyard, Clementine, You Should Be Sad. To ale není všechno. Halsey si na tomto albu povídala o své bisexualitě, o bibolární poruše a ve skladbě More, co asi všech zarazilo nejvíc, i o svém potratu.
Na začátku července 2020 vytvořila Halsey spolu se společností Magnum reklamní kampaň zaměřenou na oslavu jinakosti. V reklamě se Halsey a několik jednotlivců z celého světa snaží bourat pomyslné společenské bariéry, jinak slavit, ne zatracovat. Kampaň povzbuzuje všechny, aby nesoudili, žili hrdě, bez studu, byli k sobě vždy milí a láskyplní.
Inspirativní příběh Halsey dokazuje, že je jedno, kde začínáte, s čím v životě bojujete, co vás postihne či zasáhne. Na cestě životem musíte za svými sny a cíli vždy kráčet dál.
Zdroje:
Ilustrační obrázek: Autor – Aidan Cullen, dostupný z thetacomaledger.com
Text: wikipedia.com, billboard.com, youTube.com, insider.com
Přidej se do našeho týmu!
Baví tě psát a chceš mít svůj článek u nás na magazínu? Ozvi se nám!
Napiš na info@duhy.cz →